Wszystko o parkowaniu
Problemem kierowców Los Santos zawsze będzie parkowanie. Brak miejsc parkingowych jak i przepełnione parkingi doprowadzają kierowców do szału przez co rodzą się nieodpowiedzialne pomysły w postaci parkowania w miejscach niedozwolonych. Prócz takowych sytuacji możemy często dostrzec pojazdy zaparkowane na swoim miejscu lecz źle, dlatego w dzisiejszym materiale chciałbym o powiedzieć jak poprawnie zaparkować swój pojazd w danej sytuacji.
Parkowanie na wzniesieniu.
Kiedy parkujesz:
– Na pochyłym podjeździe, skręć koła w kierunku krawężnika żeby nie zjechał na jezdnie w przypadku problemów z hamulcem.
– Skierowanym w górę wzniesienia, skręć koła pojazdu w kierunku jezdni i pozwól mu troszeczkę cofnąć się do tyłu. Koło powinno delikatnie dotykać krawężnika. Zaciągnij hamulec ręczny.
– Skierowanym w dół wzniesienia, skręć koła pojazdu w kierunku krawężnika, ewentualnie równolegle z jezdnią. Zaciągnij hamulec ręczny.
– Skierowanym w górę lub dół wzniesienia kiedy nie ma krawężnika, skręć koła tak żeby nie wjechał na jezdnię w przypadku awarii hamulców. Zawsze pozostaw swój pojazd na hamulcu ręcznym i wrzuć luz.
Parkowanie równoległe
Kroki poniżej tłumaczą jak zaparkować równolegle w sposób bezpieczny.
1. **Znajdź miejsce**, szukaj miejsca o 3 stopy dłuższego niż twój pojazd. Gdy znajdziesz miejsce, **zasygnalizuj** innym uczestnikom ruchu że chcesz zaparkować.
2. **Podjedź swoim do przodu wzdłuż miejsca lub pojazdu, przy którym chcesz zaparkować.** Zostaw około 2 stopy miejsca pomiędzy pojazdem lub miejscem obok ciebie i zatrzymaj się w momencie kiedy tylni zderzak jest ustawiony równolegle do przodu miejsca na którym chcesz zaparkować. Sprawdź swoje lusterko i zerknij przez ramie sprawdzając czy nadjęzdżają jakieś pojazdy. Trzymaj swoją stopę na hamulcu i wrzuć bieg wsteczny. Utrzymuj sygnał że chcesz zaparkować.
3. Podnieś swoją nogę z hamulca. Zanim zaczniesz cofać , sprawdź lusterka i zerknij przez ramie czy nie ma żadnego zagrożenia. Rozpocznij cofanie dopiero pod kątem 45 stopnii.
4. Wyprostuj pojazd. Skręć koła zdala od kraweżnika w momencie kiedy twoje tylnie koło jest oddalone o 18 cali od krawężnika. Prawdopodobnie może zdarzyć się sytuacja że będziesz musiał nanieść poprawki podjeżdżając do przodu lob do tyłu żeby się wyprostować. Twój pojazd powinien być równolegle i nie dalej niż 18 cali od krawężnika.



Parkowanie przy kolorowych krawężnikach
Kolorowe krawężniki zawsze mają swoje specjalne zasady parkowania
**Biały** – Zatrzymaj się przy nim na tyle długo żeby odebrać lub wypuścić pasażera z pojazdu, ewentualnie dostarczyć pocztę
**Zielony** – Parkowanie przy nim tylko i wyłącznie na czas określony. Rozglądaj się za znakiem przy zielonym krawężniku aby zobaczyć czas, w którym możesz przy nim parkować. Może zdarzyć się sytuacja że znak może być poziomy.
**Żółty** – Nie zatrzymuj się na dłużej niż wyznacza na to czas. Właściciele pojazdów niekomercyjnych przeważnie muszą zostać z pojazdem.
**Czerwony** – Nie zatrzymujemy się, stoimy lub parkujemy przy tym krawężniku (Kierowców autobusu nie dotyczy w przypadku upoważniającego znaku)
**Niebieski** – Parking dozwolony tylko dla osób niepełnosprawnych lub kierowców z osobą niepełnosprawną, która posługuje się specjalną rejstracją lub dokumentem przeznaczonym dla nich oraz weteranów.

Nielegalne parkowanie
Nigdy nie parkuj albo zostawiaj swój pojazd w następujących sytuacjach:
– Kiedy w okolicy znajduje się znak zakazu parkowania
– Na oznaczonym lub nieoznaczonym przejściu dla pieszych, chodniku, blokując częściowo chodnik.
– 3 stopy od podjazdu na chodnik dla osób niepełnosprawnych lub na chodniku pozwalającym przejść na chodnik dla wózków inwalidzkich.
– Na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie będąc takową osobą.
– Na miejscu obok miejsca dla niepełnosprawnych (W przypadku kiedy miejsce jest zakreskowane)
– W tunelu lub na moście, dopóki nie jest to dozwolone znakiem
– 15 stóp od hydrantu lub podjazdu do remizy.
– Na lub 7 stóp od torów kolejowych
– Pomiędzy strefą bezpieczeństwa a krawężnikiem
– Podwójnego parkowania (Parkowania przy pojeździe, który jest zaparkowany legalnie)
– Po złej stronie jezdni
– Przy czerwonym krawężniku
– Na autostradzie, dopóki nie jest to nagły wypadek
Mam nadzieję że treści zawarte w materiale pomogą niektórym kierowcom jak i tym uczącym się. Przypominam jednak że podczas parkowania nigdy nie pozostawiamy swojego pojazdu z włączonym silnikiem.
Fun fact:
Służby porządkowe mogą parkować swoje pojazdy z włączonym silnikiem gdyż jest ich to narzędzie pracy, w przypadku zgłoszenia alarmowego zyskują wtedy na czasie reakcji bo nie muszą odpalać silnika.
Autor: Maksim Makarov