Kultura JDM
W świecie motoryzacji jest sporo skrótów, które dla osób niewtajemniczonych mogą wydawać się śmieszne lub w ogóle niezrozumiałe. W Japonii narodził się jeden z nich, czyli JDM.
Czym jest JDM?
Skrót JDM pochodzi od angielskich słów Japanese Domestic Market oznaczających – „japoński rynek krajowy”. Skrót odnosi się oczywiście do motoryzacji, czyli JDM-y to japońskie samochody przeznaczone na rynek wewnętrzny. Czy każdy samochód japoński jest JDM-em? Część osób uważa, że tak, ale w rzeczywistości jest inaczej. Nie każdy samochód japoński może zostać okrzyknięty JDM-em. To pojęcie, chociaż wydaje się bardzo szerokie i może dotyczyć wielu różnych dziedzin, związane jest przede wszystkim z motoryzacją, a używane jest najczęściej w Stanach Zjednoczonych.
Kultura JDM
Jednak skrótem JDM nazywa się również subkulturę motoryzacyjną zrzeszająca fanów motoryzacji japońskiej, którzy modyfikują swoje samochody tak, aby wyglądały, jak samochody produkowane na rynek japoński. Myślę, że wiele osób chociaż raz słyszało o nielegalnych wyścigach lub driftowaniu w Japonii.
Osoby z Europy, a zwłaszcza ze Stanów nie chciały być gorsze, więc również zaczęły ulepszać samochody i tak narodziła się cała społeczność, którą łączy wspólna pasja. Członkowie subkultury ulepszali japońskie auta produkowane na rynek europejski i amerykański tak, aby były one jak najbardziej podobne do samochodów produkowanych na rynek japoński.
Techniczne rozwiązania JDM
JDM ma jedną najważniejszą zasadę: modyfikacje muszą być “potrzebne”. Co to oznacza? Otóż każda modyfikacja pojazdu musi mieć konkretny wpływ na osiągi pojazdu. Na próżno szukać tutaj przyciemnianych szyb, drogich systemów car-audio oraz innych dodatków, które podczas wyścigów są zbędne. W dodatku zwiększają wagę pojazdu, a chodzi przecież o coś wręcz odwrotnego.
W tej subkulturze liczy się zmniejszanie wagi samochodu i ulepszanie silnika. Takie zabiegi jak zamiana elementów karoserii na elementy z włókna węglowego, obniżenie zawieszenia, modyfikacje silnika czy dodawanie turbosprężarki są głównymi modyfikacjami, jakie przeprowadzają miłośnicy tej kultury.
Podsumowując
JDM to nie tylko styl tuningu. Dla wielu to także kultura a wręcz styl życia, o czym warto pamiętać patrząc na zdjęcia samochodów przerobionych właśnie w taki sposób. Każdy z nich to wiele godzin pracy, mnóstwo pasji i serca włożone w końcowy efekt.
9 marca, 2022 @ 6:30 pm
Tragedia… Powinni zdelegalizować takie szybkie samochody, po co to komu, mieszkam na mirror parku całe życie i takiej tragedii jak teraz to nigdy nie było! Ludzie jadą przez całe osiedle takimi szybkimi autami i zakłócają całą cisze… Emily spod 106 nie może spokojnie szydełkować bo ktoś jeździ takimi autami, ani to nie wygląda bo jakieś deski do prasowania z tyłu ani to bezpieczne bo tylko o drzewo się można rozbić, polecam kupić sobie rower a jak ktoś chce troche poszaleć to motorower, pozdrawiam.